Susižeidus darbe

Darbdavys privalo kaip įmanoma greičiau perspėti Darbo inspekciją, apie nelaimingą atsitikimą darbe, dėl kurio patyrėte rimtą susižalojimą. Rimtu susižalojimu laikomi galvos, kaulų, vidaus organų sužeidimai, kūno dalies praradimas, apsinuodijimas, sušalimas, nusideginimas, karštu vandeniu ar rūgštimu, sąmonės praradimas ar kt.  Nelaimingo atsitikimo atveju, Jums priklausytų kompensacija už profesinius sužalojimus. Gali būti, jog be minėtos išmokos turite teisę į profesinių sužalojimų draudimą pagal profesinių sužalojimų draudimo įstatymą. Pagal šį įstatymą darbdaviai privalo drausti darbuotojus nuo ekonominių nuostolių, didesnių už tuos, kurie atlyginami pagal valstybinio nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų draudimo sistemą.


Iš karto po įvykio informuokite NAV ofisą. Be to, reikalaukite darbdavio, kad ir jis praneštų apie nelaimingą įvykį NAV. Jei darbdavys nenorės pranešti apie tai, o Jūs būsite informavę NAV, jie galės išsireikalauti išmokų iš darbdavio. Svarbu nedelsti, kad nepraeitų nustatyti terminai.Terminai galioja ir NAV, ir draudimų įmonėse.


Kai kurios ligos prilyginamos nelaimingiems atsitikimams darbe, jei jomis susergama profesinėje aplinkoje. Visų pirma tai siejama su Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) konvencijos Nr. 42 dėl žalos darbuotojams, susirgusiems profesinėmis ligomis, kurios priskiriamos prie tam tikrų kitų nacionaliniuose teisės aktuose nustatytų profesinių, klimato nulemtų ir epideminių ligų, atlyginimo 2 straipsnio lentelėje nurodytomis ligomis.


Plačiau šia tema skaitykite NAV puslapyje anglų kalba.


Ką reiktų daryti susižeidus?


1. Gaukite gydytojo pažymą apie traumą darbe. Pažymoje turi būti nurodyta, jog trauma įvyko darbe. Jei įmanoma, surinkite irodymus, kad trauma buvo darbe. Privalote pranešti apie susižalojimą darbdaviui, užsitikrinti liudininkų vardus ir pavardes, padaryti nuotraukas, surinkti dokumentus, kur minimas susižalojimas ir t.t. Išsaugokite visus medicinos dokumentus

2. Praneškite darbdaviui apie susižeidimą darbe. Privalote pranešti darbdaviui apie susižalojimą raštu arba žodžiu. Informuokite darbdavį apie nedarbingumo pažymą dėl ligos (sykemelding), kai ją gausite, ir savo ligą.

3. Pasirūpinkite, kad darbdavys (ar jūs pats) praneštų apie sužalojimą darbe NAV. Pasirūpinkite gauti/turėkite NAV dokumentą/išvadą apie tai, kad tai jūsų darbinės veiklos pasekmė (profesinis susižalojimas), šio dokumento kopiją turite atiduoti savo gydytojui. Pateikite prašymą dėl ilgalaikių susižalojimo pasekmių kompensacijos, jeigu turite didelius/ilgalaikius pakenkimus sveikatai jau metams praėjus po susižalojimo darbe.Nav informavimas apie suužalojimą. Darbdaviai privalo pranešti apie darbe įvykusį susižalojimą NAV. Jei tai nepadaroma, nukentėjęs asmuo gali tai atlikti pats.  Dokumentus geriausia pristatyti darbuotojui, kuris dirba su Jūsų byla- saksbehandler ( skiriamas daznai pagal gimimo datą). Schemą galima gauti ir pas savo asmeninį gydytoją. Svarbu, kad susižalojimas būtų kvalifikuotas kaip darbo veiklos pasekmė, tuomet bus įgyta teisė gauti kompensaciją už įvairias medicinines išlaidas. Jei, praėjus metams po susižalojimo, asmuo vis dar yra nepasveikęs, reikėtų kreiptis į NAV dėl ilgalaikių sužalojimo pasekmių kompensacijos. 

3. Klauskite darbdavio, kokia  įmonė, Jus draudžia nuo nuo darbo traumų (yrkesskadeforsikring). Sužinokite draudimo įmonės pavadinimą ir draudimo sutarties (poliso) numerį Šis draudimas yra privalomas. Jei darbdavys vengia atsakyti, reiktų kreiptis į advokatą. Geriausia ieškoti specialisto, užsiimančio draudimo teise. Advokatas išsiaiskins, kur esate apdraustas minėtuoju nuo traumų darbe privalomuoju draudimu. 

4. Praneškite draudimo įmonei apie susižalojimą darbe. Nusiųskite NAV - "godkjent yrkesskade". Draudimo įmonė mokės kompensacijas tik tuo atveju, jei yra liekamieji traumos požymiai (praėjus metams nuo traumos, ir metų gydymo, kai baigiasi NAV išmokos). 

5. Reikalaukite tam tikrų išlaidų kompensaciją iš HELFO (Valstybinės sveikatos priežiūros ekonominio administravimo tarnyba). Susižalojusieji darbe gali gauti tam tikrų išlaidų kompensaciją iš HELFO. Išlaidų, kurių HELFO neatlygina, reikalauti kompensuoti iš darbdavio draudimo įmonės. Privalote parodyti gydytojui iš NAV gautą pripažinimą dėl profesinio susižalojimo, jei turite mokėti privalomą paciento mokestį ar už vaistus - kuo skubiau siųsti HELFO laišką, prašant kompensuoti išlaidas, nepamiršti pridėti kvitų (sąskaitų) originalus (svarbu pasilikti sąskaitų kopijas ir laiško kopiją sau). Jei HELFO nekompensuoja išlaidų, turite pateikti reikalavimą jas apmokėti darbdavio draudimo įmonei.

6. Reikalauti išmokų iš NAV.  Asmenys, kurie gauna nedarbingumo pažymą, paprastai turi teisę gauti išmokas sergantiesiems. Pirmąsias 16 dienų moka darbdavys, po to NAV perima šių išmokų mokėjimą. Sergantieji patys turi rūpintis ligos eiga, susisiekdami su savo gydytoju, darbdaviu ir NAV. kad įgautumėte teisę į išmokas, turite būti išdirbę minimaliai 4 mėnesius. 

Privalote: 

  • skubiai susisiekti su savo asmeniniu gydytoju, jei jums reikalinga nedarbingumo pažyma, taip pat turite palaikyti nuolatinį ryšį su asmeniniu gydytoju, jei jums ir toliau reikalinga nedarbingumo dėl ligos pažyma.
  • susisiekti su darbdaviu ir informuoti jį apie nedarbingumo dėl ligos pažymą
  • informuoti NAV apie nedarbingumo dėl ligos pažymą, taip pat sužinoti ir vykdyti visus NAV reikalavimus bei instrukcijas.


7. Neišvykti iš Norvegijos.  Išmokos sergantiems mokamos tik asmenims, esantiems Norvegijoje. Jei išvyksite iš Norvegijos į savo šalį, galite šias išmokas prarasti. Tačiau galima pateikti prašymą NAV ir gauti sutikimą gauti išmokas sergantiems taip pat ir būnat užsienio šalyje. Privalote susisiekti su Norvegijos gydytoju/savo asmeniniu gydytoju ir pateikti prašymą gauti išmokas sergantiems būnant užsienyje, o prieš išvykstant iš Norvegijos, turite gauti sutikimą iš NAV.


NAV moka išmokas (sykepenger) metus. Jei yra ilgalaikės pasėkmes / nedarbingumas /invalidumas po metu - reiktų kreiptis i privačią draudimo įmonę. Jei dalinai ar visiškai prarastas darbingumas (po metų nuo traumos), draudimo įmonės apskaičiuos kompensacijas. 


Jei nesate draustas - vis tiek galite gauti išmokas ir kompensacijas jpadėčiai susikomplikavus ir Jums praradus darbingumą iš dalies ar visiškai. Tokiu atveju  draudimą perima draudimo nuo traumų darbe fondas. Tuo pasirūpins advokatas. Advokto išlaidas paprastai padengia draudimas. Ypač svarbu, jei trauma yra sunki, ir galite jausti ilgalaikes pasekmes arba tapti neįgaliu. Kompensacijos išmokamos jei zmogus darbe žūsta. Paprastai kompensacijos žuvus darbe mokamos nepilnamečiams išlaikytiniams (vaikams).


Šaltiniai: NAV.no, https://www.facebook.com/groups/472605232848942/, https://no.mfa.lt 





Naujienos 27. spalio - Filmas „Laikinai jūsų“
„Pagalba Norvegijoje“ buhalterinė apskaita pristato tikrų įvykių įkvėptą filmą „Laikinai Jūsų“.

Miestas

Data

Laikas

Nuoroda bilietams

Asker

08/12

20:30

Pirkti bilietus

Askim

08/12

20:15

Pirkti bilietus

Bergen

10/12

18:00

Pirkti bilietus

Bodø

09/12

18:00

Pirkti bilietus

Drammen

09/12

21:00

Pirkti bilietus

Grimstad

09/12

18:30

Pirkti bilietus

Halden

08/12

19:30

Pirkti bilietus

Haugesund (Tysvær)

10/12

19:00

Pirkti bilietus

Hønefoss

08/12

21:00

Pirkti bilietus

Hønefoss

09/12

18:30

Pirkti bilietus

Kongsberg

09/12

18:30

Pirkti bilietus

Lillehammer

09/12

21:30

Pirkti bilietus

Lillestrøm

08/12

20:30

Pirkti bilietus

Molde

09/12

19:00

Pirkti bilietus

Moss

08/12

20:30

Pirkti bilietus

Oslo (Storo)

08/12

20:30

Pirkti bilietus

Sandefjord

08/12

20:40

Pirkti bilietus

Sandnes

08/12

20:30

Pirkti bilietus

Sandvika

08/12

20:30

Pirkti bilietus

Sarpsborg

09/12

20:30

Pirkti bilietus

Ski

08/12

20:30

Pirkti bilietus

Skien

08/12

20:30

Pirkti bilietus

Sotra

08/12

20:30

Pirkti bilietus

Tønsberg

08/12

20:00

Pirkti bilietus

Trondheim

08/12

20:30

Pirkti bilietus

Ullensaker

03/12

20:30

Pirkti bilietus

Ålesund

08/12

20:30

Pirkti bilietus





Tyzeris: laikinai-jusu-2023-teaser-nuo-lapkricio-24-d_05fcd2d874.mp4

„Laikinai Jūsų“ – tikrais faktais paremto Kanados lietuvio Antano Šileikos romano bestselerio ekranizacija. Tai – ne tik brangiausias lietuvių gamybos metų filmas, tačiau ir vienas techniškai sudėtingiausių: dalis detektyve regimų istorinių lokacijų buvo atkurtos virtualioje aplinkoje, nes iki šių dienų jų nėra išlikusių. Komfortas akims – laikmečio estetika, autentiški kostiumai ir įtraukiantis atmosferinis laukas, kuriame entuziastingai daužomi ir biliardo rutuliai, ir gyvenimai.

1920-ųjų Kaunas, laikinoji sostinė. Vos prieš du metus nepriklausomybę atgavusi jauna valstybė Lietuva siekia išlikti gyva grobuoniškame Europos žemėlapyje. Jos naujoji istorija kuriama paprastomis rankomis, kurios kepa spurgas, krauna kontrabandos vagonus, kelia taures legendiniame „Metropolyje“, pasirašo slaptus dokumentus, užtaiso ginklą ar fotoaparatą, liudijantį ne tik laikmečio salonų puošnumą, bet ir pogrindžio žiaurumą.

Buvęs caro kontržvalgybos agentas Justas Adamonis grįžta į Kauną, tikėdamasis pamiršti kraupią praeitį. Tačiau buvusių šnipų nebūna. Jis gauna naują užduotį paslapčių, korupcijos ir išdavysčių

ersmelktame Kaune, kuriame niekuo negali pasitikėti. Slaptasis agentas Adamonis jau patyręs pasirinkimo tarp meilės ir pareigos skausmą, bet likimas ir vėl apnuogina jo silpnybę, kai periferijoje pasirodo vitališka antros eilės pusseserė Lilė.

Lipdamas ant kulnų grėsmę keliančiam priešui, jis vis gyliau grimsta į asmeninę dramą.

Žanras: Istorinė drama, detektyvas

Sukurta: Lietuva

Režisierius: Ramūnas Rudokas

Vaidina: : Simonas Storpirštis, Justina Nemanytė, Dainius Kazlauskas, Agnė Šataitė, Ramūnas Rudokas, Nerijus Gadliauskas, Šarūnas Datenis, Karolis Kasperavičius, Akvilė Žirgulytė ir kiti

 

Kino teatruose nuo: 2023/11/24

Trukmė: 1h 30 min

Cenzas: N-18

Kalba: lietuvių, be anglų kalbos subtitrų