Darba pārrunas

Kā tikt galā ar satraukumu pirms darba pārrunām?


Darba meklēšana ikvienam var kļūt par stresu izraisošu pieredzi. Visticamāk, nav gandrīz neviena cilvēka, kurš pirms iešanas uz darba pārrunām nav piedzīvojis kaut nelielu satraukumu. No otras puses, tāds īslaicīgs satraukums nav slikts, tieši otrādi – tas ir nepieciešams un lietderīgs. Ir pierādīts, ka neliels satraukuma līmenis veicina atjautību, palielina motivāciju, uzlabo uzmanības koncentrāciju, atmiņu, kā arī loģisko domāšanu. Tādā veidā pats organisms mums palīdz uzveikt ikdienas dzīves izaicinājumus. Ir acīmredzami, ka, vēloties izmantot satraukuma lietderīgumu, ir svarīgi iemācīties to kontrolēt, lai satraukuma līmenis nepāraugtu spēcīgā stresā. Tālāk doti daži ieteikumi, kuri var palīdzēt samazināt augošo satraukumu pirms darba pārrunām un to laikā:


  • Kārtīgi noskaidrojiet ne tikai par kompānijas darbību, bet arī par konkrēto darba pozīciju, uz kuru kandidējat. Kādas ir izvirzītās prasības. Vēlreiz pārskatiet savu CV. Apdomājiet, kāda esošā pieredze var parādīt, ka tieši Jums ir konkrētajai pozīcijai vajadzīgās zināšanas. Ja pieredzes nav daudz, izlemiet, kā varētu pamatot savu motivāciju kļūt par komandas daļu. Apdomājiet, kādus jautājumus Jums var uzdot, un sagatavojieties uz tiem atbildēt. Ja vēlaties, varat pavingrināties pārrunām ar draugiem vai sev tuviem cilvēkiem. Apdomājiet, kā Jūs atbildētu uz provokatīviem jautājumiem. Kārtīga sagatavošanās vienmēr mazina satraukumu, jo tad esam sagatavojušies visādiem pārsteigumiem.
  • Jau iepriekšējā vakarā izplānojiet maršrutu. Izbrauciet agrāk, lai izvairītos no satraukuma, ja ielās būs sastrēgums vai tml. Ierodieties pārrunu vietā ātrāk, taču ne par ātru, jo gaidīšana uzgaidāmajā telpā tāpat rada ļoti lielu spriedzi. Izdomājiet, kas palīdzētu „nosist laiku“, piemēram, pastaigāšanās pa apkārtni, dažādi elpošanas vingrojumi, mīklu risināšana u. tml.
  • Darba pārrunu laikā smaidiet, izrādiet enerģiju un entuziasmu, uzturiet acu kontaktu. Tas jums sniegs vairāk kontroles sarunā. Ja nesaprotat jautājumu, lūdziet to atkārtot.
  • Pārrunu beigās nebaidieties jautāt, kad un kā tiksiet informēts par lēmumu. Tā Jūs zināsiet, ko varat gaidīt, un tas ļaus mazināt satraukumu, gaidot atbildi.
  • Domās iztēlojieties visu dienas secību: no pat piecelšanās no rīta līdz pārrunu beigām. Iztēlojieties, ka viss norit gludi un Jūs jūtaties atbrīvojies. Neieprogrammējiet sevi neveiksmei, ceriet uz labāko. Ja jūs zinātu, ka 100% iegūsiet šo darbu, uz kuru kandidējat, vai tikpat lielā mērā uztrauktos?
  • Bieži vien darba pārrunas mums izraisa satraukumu, jo jūtamies tā, it kā mēs tiktu testēti. Taču mēģiniet uz darba pārrunām paskatīties citādi, kā uz sarunu nevis ar visu kontrolējošu darba devēju, bet vienkārši kā uz sarunu ar citu cilvēku. Darba pārrunu laikā darba devējs cenšas labāk iepazīt darbinieku, ar kuru nāksies strādāt, tieši tāpat darbiniekam ir tiesības iegūt informāciju par topošo darba devēju un uzņēmumu. Izmantojiet izdevību.

 

Jautājumi, kurus darba pārrunu laikā labāk neuzdot

 

 

Uzdot jautājumus darba pārrunu laikā ir nepieciešams. Tā Jūs parādīsiet, ka interesējaties par uzņēmuma darbību un vēlaties tajā strādāt. Taču jautājumi mēdz būt nevienlīdzīgi. Reizēm viens jautājums darba pārrunu laikā var maksāt Jums darba vietu, un nav svarīgi, ka esat piemērotākais kandidāts šai darbavietai. Šajā rakstā uzrakstīsim galvenos jautājumus, kurus uzdod kandidāti un kuru dēļ tie visbiežāk netiek pieņemti darbā.


  • Kāda ir šī uzņēmuma darbības nozare? Šis jautājums ir atbilstošs, ja runājat ar personāla atlases uzņēmumu un tas sludinājumā nav norādījis uzņēmuma darbības nozari.
  • Kādas ir prasības šai vakancei? Jūs taču lasījāt darba sludinājumu, vai ne?
  • Cik stundas man vajadzēs strādāt? Vai man vajadzēs strādāt nedēļas nogalēs? Uzdodot šo jautājumu, varat izskatīties pēc sliņķa, kurš darbā vēlas neko nedarīt.
  • Ja sākšu strādāt, kad varēšu iet atvaļinājumā? Jautājumus par atvaļinājumu varēsiet uzdot tad, kad būsiet pieņemts darbā.
  • Vai varēšu paņemt brīvdienas, kuras pienākas vecākiem? Tās Jums garantē likums. Taču jautāšana par tām darba pārrunu laikā var radīt iespaidu, ka Jums ne visai rūp darbs.
  • Cik man vajadzēs strādāt, lai es tiktu paaugstināts? Paaugstinājumi ir atkarīgi no darba kvalitātes, līdera īpašībām un uzņēmumā realizējamās politikas. Labāk jautājumu formulēt tā: „Kādas ir paaugstinājuma un karjeras iespējas?”
  • Vai esmu pieņemts? Neizskatieties nekaunīgs un pārāk pašpārliecināts. Labāk jautājiet, kad varat gaidīt atbildi.
  • Kāda ir alga? Nekādā gadījumā neuzdodiet šo jautājumu darba pārrunu sākumā. Pārrunu nobeigumā varat pieklājīgi apjautāties par uzņēmuma algu politiku. Taču vislabāk būtu, ka darba devējs par to ierunātos pirmais, kā arī notiek vairumā gadījumu.
  • Cik CV ir atsūtīti uz šo vakanci? Šī informācija daudzējādā ziņā ir konfidenciāla. Turklāt – CV skaitu neviens uzņēmums neskaita.
  • Varbūt Jūs varētu pakomentēt manu CV? Ja darba devējs uzaicināja Jūs uz pārrunām, tātad Jūsu CV ir atbilstošs.
  • Varbūt es varētu parunāt ar vadītāju? Personāla speciālisti visbiežāk lieliski veic savu darbu. Tādēļ uzskatīt, ka vadītājs to paveiks labāk par viņiem, ir muļķīgi.
  • Kā Jūsu uzņēmumā skatās uz kavēšanos? Punktualitāte ir viena no vēlamajām darbinieku īpašībām. Tāpēc šis jautājums nodod, ka Jūs mēdzat nokavēt.
  • Cik ilgs ir pusdienu pārtraukums? To varēsiet noskaidrot, kad būsiet pieņemts. Citādi darba devējam var rasties saprotams jautājums – un ko Jūs tā laikā darīsiet?
  • Vai uz darbu varu ņemt līdzi suni? Bez komentāriem.
  • Vai man vajadzēs veikt narkotiku testu? Jūs taču nevēlaties, lai darba devējs nodomātu, ka lietojat narkotikas, vai ne?
  • Vai uzņēmums ierobežo interneta izmantošanu? Internetu drīkst lietot tikai darba vajadzībām. Personīgā e‑pasta, Facebook profilu pārbaudīšanu veiciet mājās.

Šie jautājumi ir vieni no visbiežāk uzdotajiem jautājumiem darba pārrunu laikā. Atcerieties, ka reizēm labāk paklusēt, nekā pateikt kaut ko neatbilstošu. Pateiktu vārdu vairs nenoķersi. Veiksmi darba meklējumos!

 

Avots: uzsienis.cvzona.lt