Arodbiedrības

Arodbiedrības Norvēģijā ir nopietns spēks, ar kuru rēķinās, tāpēc visiem darbiniekiem ieteicams iestāties arodbiedrībā. Arodbiedrības biedriem ir vairāk tiesību Norvēģijas sabiedrībā. Darbinieku tiesību pārkāpšanas gadījumos arodbiedrības aizstāv savus biedrus, ieceļ advokātu, kurš bez maksas sniedz juridisko palīdzību. Kļūt par arodsabiedrības biedru varat arī tad, jā strādājat Norvēģijā īslaicīgi.

 

Vairākums arodorganizāciju ir saistītas ar arodbiedrībām. Arodbiedrības parasti ir valsts mēroga organizācijas, kas sastāv no vietējām arodorganizācijām. Vairākums arodbiedrību ir iekļautas arodfederāciju sastāvā. Norvēģijā ir četras šādas galvenās federācijas.

 

Norvēģijā arodbiedrības tiek organizētas tādā veidā, ka katrā uzņēmumā vispirms tiek dibināta strādājošo organizācija, tiek ievēlēts pilnvarnieks (darbinieku pārstāvis (norv. tillitsvalgt), darba drošības pārstāvis (norv. verneombud), un pēc tam tiek izveidota apvienība ar arodbiedrībām pēc profesijas, kas savukārt apvienojas ar visām arodbiedrībām, viena no kurām ir LO. Norvēģijas Darba kodeksā ir nostiprināta liela arodbiedrību ietekme, tās var kontrolēt un ietekmēt darba vidi un darba apstākļus. Arodbiedrības biedriem nereti tiek piedāvāts bezmaksas jurists / advokāts vajadzības gadījumā, kā arī atviegloti nosacījumi apdrošināšanas sabiedrībās un citas privilēģijas.

 

Landsorganizasjon (LO) – Norvēģijas Arodbiedrību konfederācija, kas šobrīd ir vislielākā federācija Norvēģijā, kurā ir ap 860 000 dalībnieku, tajā ietilpst 21 arodasociācija. Arodbiedrības apvienojošas organizācijas Norvēģijā interneta mājas lapa -  www.lo.no.

 

Fellesforbund (Norvēģijas Apvienotā Arodbiedrību federācija) ir daļa no LO (Norvēģijas Arodbiedrību konfederācijas),  kas ir Norvēģijas lielākā arodbiedrību apvienība, kopā tajā ir aptuveni 160 000 biedru.

 

Citas arodfederācijas:

-        Akadēmiķu (Akademikerne)

-        Arodorganizāciju centrālā asociācija (YS)

-        UNIO (personu ar augstāko izglītību arodasociācija)

 

 

Fellesforbundet

 

Oficiālajā deklarācijā teikts, ka Fellesforbundet darbības mērķis ir darbinieku apvienošana un viņu algas un darba nosacījumu uzlabošana. Turklāt asociācija atbalsta profesionālās, finanšu un sociālās savu biedru intereses un cenšas nodrošināt pilnīgu nodarbinātību. Fellesforbundet – tā ir lielākā privātā sektora arodbiedrību konfederācijas arodbiedrība, kas apvieno darbiniekus septiņās darba nozarēs.

 

 

Fellesforbundet apvieno darbiniekus šādās nozarēs:

  • Celtniecība,
  • Dzelzs un metāla rūpniecība,
  • Papīra rūpniecība,
  • Tekstila rūpniecība,
  • Poligrāfija,
  • Mežkopība un lauksaimniecība,
  • Viesnīcas un sabiedriskās ēdināšanas iestādes.
Vairākums Norvēģijā dzīvojošo lietuviešu strādā tieši šajos sektoros, tāpēc viņi var kļūt par pilntiesīgiem Fellesforbundet biedriem. Painteresējieties, varbūt kopā ar jums strādājošie kolēģi jau ir šīs organizācijas biedri, viņi varētu sniegt Jums vairāk informācijas par piederības šai organizācijai priekšrocībām.

 

Ja Jūs kļūstat par arodorganizācijas biedru, Jums katru gadu ir jāmaksā biedru nauda. Biedru nauda vidēji sastāda apmēram 1,5% no brutto (pirms nodokļiem) mēnešalgas, kā piemēram Fellesforbund. Turklāt vietējās nodaļas / arodbiedrības var prasīt administrēšanas nodevu.

 

 

Jā vēlaties kļūt par biedru, vispirms vajadzētu pārbaudīt, vai jūsu darbavietā ir arodbiedrība. Ja nav, lūdzu, aizpildiet arodbiedrību asociācijas anketu https://www.lo.no/Medlemsfordeler/Bli-medlem/ un ar Jums sazināsies Jums aktuāla arodbiedrība.

Dažu arodbiedrību pēc profesijām sarakstu varat atrast šeit http://www.lo.no/Om-LO1/LO-forbundene/. Informācija krievu valodā http://www.lo.no/Sprak/Russian

 

 

 

Vairāk informācijas meklējiet arodsabiedrību interneta mājas lapās www.fellesforbundet.no, www.lo.no.

 

Ja strādājat celtniecības sektorā, vērsieties arodbiedrībā Oslo pilsētā – www.statybininkas.no.

 

 

 

Linki, kur var atrast dažu arodbiedrību informāciju lietuviešu valodā:

http://www.statybininkas.no/profsajunga

http://www.transportarbeider.no/kunder/ntf/cms.nsf/pages/fransk

 

Turklāt tiek rīkotas šādas sanāksmes Oslo pilsētā, sludinājums:

VĒLATIES ATRAST DRAUGUS NORVĒĢUS? Vēlaties vairāk apgūt norvēģu valodu?

Šis piedāvājums ir tieši Jums:

MĒS, Oslo atkritumu savākšanas AUTOTRANSPORTA vadītāji, apspriedīsim, kas jauns un interesants notiek mūsu darbā.

SANĀKSME notiks OSLO BĀRĀ Nr. 53, Schweigaardsgt. 53, Gamlebyen .

Durvis tiek atvērtas plkst.15.00, pogramma plkst. 16.00-17.00

MŪZIKA

Bezmaksas ieeja

ATNĀCIET!

 

TAS NOTIEK katra mēneša pēdējā sestdienā, bārs No 53, Scweigaardsgt. 53, Gamlebyen, Oslo centrā.

Sanāksmes organizē bijušais roka muzikants, bet tagad atkritumu savākšanas autotransporta vadītājs un jūsu kolēģis Johansson kopā ar arodbiedrību. (tālr. 41371707)

 

Šeit ir vieta, kur notiek sanāksmes http://www.yelp.no/biz/no-53-oslo

 

 

Daina Bogdaniene, Mobil: + 47 912 47 675. daina.bogdaniene@arbeidstilsynet.no 

Pakalpojumu centrs Norvēģijā strādājošiem ārzemniekiem http://www.sua.no/lt/

https://www.facebook.com/#!/groups/472605232848942/

 

 

 Oslo celtniecības sektora darbinieku arodbiedrībā strādā persona, kas runā lietuviski:

Jeanne (Zhanna) Furunes, ombud for litauiske og russiske arbeidere

e-post: osloprofsajunga@gmail.com

e-post: zhanna@bygningsarbeider.no

Mobil: 91 88 15 42

Sīkāku informāciju atradīsiet šeit: http://bygningsarbeider.no/ombud