Šeima, planuojanti susilaukti vaiko, pretenduoja į šias išmokas:
- Išmokos tėvams (Foreldrepenger) - Motinystės / Tėvystės pašalpa
- Vienkartinė išmoka (Engangsstønad) tėvams, kurie neturi teisės gauti išmokų tėvams (Foreldrepenger),
- Nėštumo pašalpa (Svangerskapspenger) - jei darbdavys nesudaro tinkamų sąlygų darbui ir neatranda darbo vietos, kuri būtų pritaikyta Jūsų būklei. Besilaukiančiai moteriai pavojinga dirbti su chemikalais, fiziškai sunkų, įtemptą darbą. Prieš gaudama nėštumo išmokas, turite būti išdirbusi mažiausiai keturias savaites. Informaciją anglų kalba apie nėštumo išmokas skaitykite čia.
- Ligos išmokas, jei besilaukianti moteris serga nėštumo metu.
Išmokos pagimdžius - Foreldrepenger
Išmokos dalinamos į tris dalis:
- Motinystės, trunkančios 10 savaičių
- Tėvystės dalis,
trunkančios 10 savaičių, jei motina yra įgijusi teisę į išmokas. Jei motina, neturi teisės į išmokas, tėvas gali prašyti visų išmokų vienas;
- Bendrąją, pasirinktinai trunkančią 49 savaites (12 mėn.) gaunant 100 proc. pajamų arba 59 savaites (15 mėn.) gaunant 80 proc. pajamų
Dešimt savaičių yra skiriama tiek tėvystės, tiek motinystės atostogoms. Kitas išmokų savaites tėvai gali pasidalinti tarpusavyje. Motina turi išnaudoti trijų savaičių pašalpos mokėjimo laikotarpį iki gimdymo, šis laikotarpis išsiskaičiuoja iš bendros kvotos. Pašalpos mokamos nuo dvyliktosios savaitės prieš gimdymą. Pirmąsiąs šešias savaites po gimdymo motina privalo išnaudoti atostogas.
Bendroji dalis, tai ta dalis, kuri lieka išnaudojus mamos ir tėvo atostogas (29 arba 39 sav.) Minėta dalis pradedama skaičiuoti nuo 7 sav. po gimdymo (pirmos 6 sav. priklauso mamai, net jei mama ir neturi teisės į mamos pašalpą). Bendrąją dalį mama ir tėvas gali dalintis tarpusavyje. Jei tėvas nuspręstų prašyti šios dalies, mama privalo dirbti ar studijuoti 100% ir pan. Jei mama dirba daugiau nei 75%, laikoma pilnu užimtumu. Jei mama nėra įgijus teisės i foreldrepenger ir paprašo vienkartinės gimdymo pašalpos, tėvas gali prašyti visų išmokų nuo 7 sav. po vaiko gimimo. Tokiu atveju tėvas gali pasiimti 40 arba 50 tėvystės atostogų.
Motinystės/Tėvystės atostogų laikas lankstus. Galite atidėti atostogas, galite pasirinkti atskiras dienas (pvz.: kiekvieną penktadienį, ar kiekvieną pirmadienį). Norint atidėti atostogas,tuo metu, kol Jūs neišnaudojate sau priklausančių atostogų, Jūs turite dirbti ar studijuoti, naudoti Jums priklausančias atostogas (lov bestemt ferie), labai sergate ir neturite galimybes prižiūrėti vaiką ir pan.. Jei abu tėvai užsidirbo teisę į atostogas ir tėvas nori atidėti savo dalį, mamai nekeliami jokie reikalavimai dėl užimtumo, Ji gali būti ir namie.
Gaudami foreldrepenger jus galite keliauti, gyventi Lietuvoje tą laikotarpi ir pnš.
Jei tėvas nusprendža išnaudoti bendrąją atostogų dalį, motina privalo tuo metu užsiimti darbine veikla. Tėvas taip pat gali atidėti tėvystės atostogas. Tai reikia padaryti kreipiantis į NAV ne vėliau kaip paskutinę bendros kvotos laikotarpio dieną.
Abu tėvai privalo išnaudoti bendrą tėvų atostogų dalį iki vaikui sukaks 3 m., kitaip pinigai bus prarasti.
Jei susilaukiate dar vieno vaiko, neišnaudoję tėvystės atostogų pirmajam vaikui, prarandate neišnaudotas išmokas. Tačiau Jūs turite teisę tėvų išmokoms Foreldrepenger antrajam vaikui, Naujasis išmokų mokėjimo periodas prasideda likus 3 savaitėms iki gimdymo.
Jei motina viena prižiūri vaiką, ji gali prašyti bendrųjų tėvų atostogų dalies sau. Taip pat galima susitarti, kad tėvas gautų bendrųjų išmokų dalį sau.
Reikia patiems kreiptis į NAV dėl išmokų išmokėjimo. Net jei darbdavys išmoka Jums atlyginimą tėvų atostogų metu, Jūs, kaip darbdavys privalote informuoti NAV.
Svarbu laiku kreiptis dėl išmokų. Išmokų mokėjimas prasidėda vėliausiai 3 savaitės iki gimdymo.
Nėštumo išmokos
Samdoma ar savarankiškai dirbanti darbuotoja, kuri pagal įstatymą prieš gimdymą privalo nustoti dirbti dėl pavojingų darbo sąlygų ar aplinkos, turi teisę gauti nemokamas atostogas nuo tada, kai privalo nustoti dirbti, o po gimdymo priklausančios mokamos atostogos jai netrumpinamos.
Motina iš karto po gimdymo turi imti ne mažiau kaip šešias savaites atostogų. Jei motina grįžta į darbą nepasibaigus mokamų motinystės atostogų laikotarpiui, tėvas per likusį laikotarpį turi teisę gauti kasdienes išmokas pinigais. Tėvas kasdienes išmokas pinigais gali gauti per visą šešių savaičių laikotarpį. Šioms išmokoms gauti jis turi namie prižiūrėti vaiką. Šiais atvejais tėvas taip pat turi atitikti su darbo laikotarpiu iki gimdymo susijusį reikalavimą. Apdraustas tėvas turi teisę gauti pagal jo pajamas apskaičiuojamas kasdienes tėvystės išmokas pinigais, neatsižvelgiant į tai, ar motina atitinka, ar ne keliamus reikalavimus, jei gimus vaikui ji vėl pradeda dirbti ar mokytis, o tėvas kiekvieną dieną prižiūri vaiką. Kai motina serga, jai išrašomas biuletenis, o tėvas tokiu atveju gauna biuletenį ir turi prižiūrėti vaiką kol motina pasveiks.
Moteris, kuri motinystės atveju neturi teisės gauti kasdienių išmokų pinigais, gauna vienkartinę išmoką (ji taip pat mokama moteriai, kuri turėtų teisę gauti už šią vienkartinę išmoką mažesnę išmokų pinigais sumą).
*Šaltinis: ec.europa.eu
Jūsų klausimas
Sveiki, norejau paklausti kaip
yra skaičiuojama motinystės išmoka, jei dirbu vikaru ir mano darbo procentas
(vadinamasis stillingas) nėra pastovus? Žinau, kad skaičiuoja nuo 10 paskutinių
mėnesių 6 pirmųjų, bet jei as isdirbus tik 4 mėn. ir dabar turiu nedarbinguma
(biuletenį), ar jis išiskaiciuoja į tą mėnesių skaičių?
Taip, pajamos gaunamos turint nedarbingmo dėl ligos išmokas, yra darbinės pajamos. Jūsų motinystės išmokas bus skaičiuojama nuo darbinių pajamų (algos ir nedarbingumo dėl ligos išmokų).
NAV informacija
Atsakė:
Daina Bogdaniene, Mobil: + 47 912 47 675. daina.bogdaniene@arbeidstilsynet.no
Paslaugų centras Norvegijoje dirbantiems užsieniečiams http://www.sua.no/lt/
https://www.facebook.com/#!/groups/472605232848942/
Naujienos | 27. spalio - Filmas „Laikinai jūsų“
„Pagalba Norvegijoje“ buhalterinė apskaita pristato tikrų įvykių įkvėptą filmą „Laikinai Jūsų“.
Tyzeris: laikinai-jusu-2023-teaser-nuo-lapkricio-24-d_05fcd2d874.mp4 „Laikinai Jūsų“ – tikrais faktais
paremto Kanados lietuvio Antano Šileikos romano bestselerio ekranizacija. Tai –
ne tik brangiausias lietuvių gamybos metų filmas, tačiau ir vienas techniškai
sudėtingiausių: dalis detektyve regimų istorinių lokacijų buvo atkurtos
virtualioje aplinkoje, nes iki šių dienų jų nėra išlikusių. Komfortas akims –
laikmečio estetika, autentiški kostiumai ir įtraukiantis atmosferinis laukas,
kuriame entuziastingai daužomi ir biliardo rutuliai, ir gyvenimai. 1920-ųjų Kaunas, laikinoji
sostinė. Vos prieš du metus nepriklausomybę atgavusi jauna valstybė Lietuva
siekia išlikti gyva grobuoniškame Europos žemėlapyje. Jos naujoji istorija
kuriama paprastomis rankomis, kurios kepa spurgas, krauna kontrabandos vagonus,
kelia taures legendiniame „Metropolyje“, pasirašo slaptus dokumentus, užtaiso
ginklą ar fotoaparatą, liudijantį ne tik laikmečio salonų puošnumą, bet ir
pogrindžio žiaurumą. Buvęs caro kontržvalgybos agentas Justas Adamonis grįžta į Kauną, tikėdamasis pamiršti kraupią praeitį. Tačiau buvusių šnipų nebūna. Jis gauna naują užduotį paslapčių, korupcijos ir išdavysčių ersmelktame Kaune, kuriame niekuo negali
pasitikėti. Slaptasis agentas Adamonis jau patyręs pasirinkimo tarp meilės ir
pareigos skausmą, bet likimas ir vėl apnuogina jo silpnybę, kai periferijoje
pasirodo vitališka antros eilės pusseserė Lilė. Lipdamas
ant kulnų grėsmę keliančiam priešui, jis vis gyliau grimsta į asmeninę dramą. Žanras: Istorinė drama, detektyvas Sukurta: Lietuva Režisierius: Ramūnas Rudokas Vaidina: : Simonas Storpirštis, Justina Nemanytė, Dainius Kazlauskas, Agnė Šataitė, Ramūnas Rudokas, Nerijus Gadliauskas, Šarūnas Datenis, Karolis Kasperavičius, Akvilė Žirgulytė ir kiti
Kino teatruose nuo: 2023/11/24 Trukmė: 1h 30 min Cenzas: N-18 Kalba: lietuvių, be anglų kalbos subtitrų |