Išvykimas iš Norvegijos, gaunant motinystės pašalpą
Laba diena, norejau Jusu paklausti, turiu svangerskapenger ismokas, ir iskilo klausimas, ar galiu isvykti is Norvegijos i Lietuva 3 savaitem, Kaledom. Ar reikia informuoti apie tai NAV? ir ar uz tas 3 sav. sumokes pinigelius? aciu is karto uz atsakyma =)
Atsakymas
Ši išmoka yra tos pačios kategorijos išmoka kaip ir "sykepenger" (išmoka sergant). Jei išmoka yra jau paskirta, t.y. gautas teigiamas atsakymas į paraišką skirti šią išmoką, leidžiama tam tikram laikotarpui išvykti iš Norvegijos, tačiau reikalaujama, jog būtų informuota NAV tarnyba (pagal gyvenamąją vietą), t.y. ta tarnyba, kuri skyrė išmoką. Pranešus apie trumpalaikį išvykimą NAV tarnybai, išmoka tikrai nebus nutraukta. Kitu atveju, sužinojus kad asmuo išvyko nepranešęs NAV, išmoka gali būti atšaukta.
Pašalpa vaikui, jei vyras įdarbintas Lietuvos įmonės
Laba diena, noriu paklausti ar mano dukrai priklauso 970 nok, šiuo metu jai 3 metukai, tėtis dirba Norvegijoje, su Lietuviška sutartimi (mokesčiai mokami Lietuvai) ar šie pinigeliai priklauso visiems atvykusiems i Norvegiją vaikuciams?
Atsakymas
Jūsų vyras yra įdarbintas Lietuviškoje įmonėje, ir dirba Norvegijoje kaip komandiruotas darbuotojas pagal ES (Europos Sąjungos)komandiruotų darbuotojų direktyvą. Darbo užmokestis ir mokesčiai mokami Lietuvoje.
Todėl Jūsų vyrui socialinės garantijos, t.p. ir išmokos vaikui, priklauso tik Lietuvoje.
Svarbu žinoti, kad komandiruotiems darbuotojams, nors jie fiziškai dirba kitoje EU šalyje nei ta šalis, su kurios įmone sudaroma įdarbinimo sutartis (šiuo atveju sutartis sudaroma su Lietuvos įmone, o dirbama Norvegijoje), jiems galioja šalies, kurioje registruota įmonė, jurisdikcija (šiuo atveju Lietuvos), t.y. socialinės garantijos, algos išieškojimo tvarka ir pan.
Daugiavaikės šeimos
Legaliai imigravus į Norvegiją, kai yra pagrindas imigruoti, galima rašyti paraišką gauti vaiko pinigus, kurie skiriami kiekvienam Norvegijoje legaliai gyvenančiam vaikui iki 18 metų. Tokio suvokimo kaip "daugiavaikė šeima" Norvegijoje nėra. Čia žmonės augina tris ir daugiau vaikų be privilegijų, tai yra įprasta šeima.
Dirbančiam sutuoktiniui taikomos mokestinės nuolaidos, jei antras sutuoktinis dėl tam tikrų priežasčių nedirba. Paprastai tikimasi, kad šeimoje dirbs abu sutuoktiniai, nes Norvegijos visuomenė remiasi nuostata, kad kiekvienas suaugęs asmuo turi turėti darbines pajamas. Jei sutuoktinis renkasi būti namie, užuot dirbęs (-usi), tai yra jo (jos) sprendimas, ir jokių privilegijų nereikėtų tikėtis.
Norvegijoje laikomasi nuostatos, kad imigrantai neturi tapti našta šalies socialinės rūpybos sistemai, todėl jokios papildomos šelpimo / privilegijų programos atvykstantiems ES piliečiams nėra numatytos.
Lietuva jau 10 metų yra Europos sąjungos valstybė. Lietuvos piliečiai, kaip ir kiti ES piliečiai, gali nevaržomi judėti ES ir Šengeno erdvėje ir turi būti patys atsakingi už savo pajamas. Jiems galioja tokios pačios socialinės rūpybos taisyklės, kaip ir norvegams.
Komandiruoti darbuotojai
Sveiki,
Esu vedęs ir turiu vieną vaiką iki 1,6 metų. Dirbu Norvegijoje per lietuvių firmą. Žmona šiuo metu gyvena Lietuvoje, augina sūnų ir gauna už dekretines atostogas iš Lietuvos. Kokias išmokas mūsų šeima gali gauti, jei vyras dirba per lietuvių firmą, žmona nedirba ir jei gimtų kitas vaikas Norvegijoje?
Esu komandiruojamas- ilgiausiai galiu dirbti 6 men. Po to turiu grįžti į Lietuvą ir vel galiu važiuoti į Norvegiją. Mokesčius moku Norvegijoje, bet ne 36 proc., - šiek tiek mažesnius. Lietuvoje jokių mokesčių nemoku.
Atsakymas
Jūsų statusas, iš Jūsų papasakotos situacijos, rodo, jog Jūs esate komandiruotas darbuotojas.
Kas yra komandiruotas darbuotojas?
Tai asmuo, kuris yra įdarbinatas vienoje ES (Europos sąjungos) arba EEE (Europos ekonomonės erdvės) šalyje (pvz. Lietuvoje), bet yra siunčiamas dirbti į kitą šalį pagal ES komandiruotų darbuotojų (posted workers) direktyvą.
Norvegija priklauso EEE, taigi Jūs, įdarbintas Lietuvos įmonėje, siunčiamas dirbti į Norvegiją kaip į EEE šalį. Komandiruotas darbuotojas gali dirbti kitoje šalyje ne ilgiau nei pusę metų. Komandiruotam darbuotojui mokamas lietuviškas atlyginimas, nuo kurio mokami mokesčiai Lietuvos socialinio draudimo sistemai. Komandiruotam darbuotojui mokami t.p. dienpinigiai pagal nustatytus tarifus, priklausomai nuo to, į kurią šalį jis yra siunčiamas dirbti.
Asmenys, dirbantys kaip komandiruoti darbuotojai, priklauso Lietuvos socialinio draudimo sistemai.
Tai reiškia kad komandiruotas darbuotojas neturi darbinių santykių Norvegijojoje, jis čia nėra registruojamas kaip pastovus gyventojas. Taip pat ir jo šeimos nariai negali būti registruojami Norvegijoje. Komandiruoti darbuotojai moka Norvegijoje privaloma mokesti, kas sudaro 7,8 proc. nuo labai nedideles sumos. Tai nesuteikia socialiniu garantiju. Todėl jokios socialinės garantijos ir išmokos Norvegijoje nei komandiruotam darbuotojui, nei jo šeimos nariams nepriklauso.
Pensijos kaupimas
Būtų tikrai įdomu sužinoti, ar pvz.: Norvegijoje padirbus X metų galima būtų
gauti pensijos pašalpą, ir ypač mums aktualus klausimas - kiek minimaliai metų?
Kokios tam sąlygos ir ar gautume išėję į
pensiją?
Norvegijoje esantys asmenys, kurie čia dirba legaliai ir moka mokesčius, registruojami Norvegijos soc. draudimo sistemoje.
Pensijų taškai imami kauptis po to, kai Norvegijoje išdirbote ir mokėjote mokesčius trejus metus.
Išvykus iš Norvegijos galite dirbti kitoje ES šalyje ir kaupti pensijas.
Kai asmeniui sukanka šiuo metu nustatytas pensinis amžius (Norvegijoje jis dabar yra 67 metai, bet gali keistis), turite kreiptis į tos šalies, kurioje tuo metu gyvensite, socialinio draudimo sistemą (Lietuvoje SODRA) ir pretenduoti į sentavės pensijos išmokas iš tų ES šalių, kuriose gyvenote, dirbote ir mokėjote mokesčius. Reikės pateikti tai įrodančius dokumentus.
Pensijinės išmokos dydis bus apskačiuotas pagal kiekvienoje šalyje, (t.p.Norvegijoje) išdirbtų metų skaičių ir gautą užmokestį / sumokėtus mokesčius.
Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad ši sistema yra dabar, tačiau laikui bėgant įstatymai ir pensijų tvarka gali keistis.
Daugiau informacijos https://www.nav.no/Pensjon
Į visus klausimus atsako:
Daina Bogdanienė
konsultavo NAV international, www.nav.no
Naujienos | 27. spalio - Filmas „Laikinai jūsų“
„Pagalba Norvegijoje“ buhalterinė apskaita pristato tikrų įvykių įkvėptą filmą „Laikinai Jūsų“.
Tyzeris: laikinai-jusu-2023-teaser-nuo-lapkricio-24-d_05fcd2d874.mp4 „Laikinai Jūsų“ – tikrais faktais
paremto Kanados lietuvio Antano Šileikos romano bestselerio ekranizacija. Tai –
ne tik brangiausias lietuvių gamybos metų filmas, tačiau ir vienas techniškai
sudėtingiausių: dalis detektyve regimų istorinių lokacijų buvo atkurtos
virtualioje aplinkoje, nes iki šių dienų jų nėra išlikusių. Komfortas akims –
laikmečio estetika, autentiški kostiumai ir įtraukiantis atmosferinis laukas,
kuriame entuziastingai daužomi ir biliardo rutuliai, ir gyvenimai. 1920-ųjų Kaunas, laikinoji
sostinė. Vos prieš du metus nepriklausomybę atgavusi jauna valstybė Lietuva
siekia išlikti gyva grobuoniškame Europos žemėlapyje. Jos naujoji istorija
kuriama paprastomis rankomis, kurios kepa spurgas, krauna kontrabandos vagonus,
kelia taures legendiniame „Metropolyje“, pasirašo slaptus dokumentus, užtaiso
ginklą ar fotoaparatą, liudijantį ne tik laikmečio salonų puošnumą, bet ir
pogrindžio žiaurumą. Buvęs caro kontržvalgybos agentas Justas Adamonis grįžta į Kauną, tikėdamasis pamiršti kraupią praeitį. Tačiau buvusių šnipų nebūna. Jis gauna naują užduotį paslapčių, korupcijos ir išdavysčių ersmelktame Kaune, kuriame niekuo negali
pasitikėti. Slaptasis agentas Adamonis jau patyręs pasirinkimo tarp meilės ir
pareigos skausmą, bet likimas ir vėl apnuogina jo silpnybę, kai periferijoje
pasirodo vitališka antros eilės pusseserė Lilė. Lipdamas
ant kulnų grėsmę keliančiam priešui, jis vis gyliau grimsta į asmeninę dramą. Žanras: Istorinė drama, detektyvas Sukurta: Lietuva Režisierius: Ramūnas Rudokas Vaidina: : Simonas Storpirštis, Justina Nemanytė, Dainius Kazlauskas, Agnė Šataitė, Ramūnas Rudokas, Nerijus Gadliauskas, Šarūnas Datenis, Karolis Kasperavičius, Akvilė Žirgulytė ir kiti
Kino teatruose nuo: 2023/11/24 Trukmė: 1h 30 min Cenzas: N-18 Kalba: lietuvių, be anglų kalbos subtitrų |