Pensijos Norvegijoje
Nustatytas pensijinis amžius Norvegijoje yra 62 metai. Jei nuspręsite tęsti darbinę veiklą, Jūsų gaunamos pensijos išmokos nesumažės.
Kas gali gauti pensiją?
Jūs turi teisę gauti pensijos išmokas jei:
- gavote pensiją užtikrinančių pajamų - darbo užmokestį. Socialinės išmokos tokios kaip išmokos susirgus (sykepenger), motinystės / tėvystės pašalpa (Foreldrepenger), sumažinto nedarbingumo (arbeidsavklaringspenger) ar nedarbo pašalpa (dagpenger) taip pat skaitomos, kaip pensiją užtikrinančios pajamos ir/arba
- priklausėte valstybinei socialino draudimo sistemai ne mažiau nei trejus metus, t.y. gyvenote arba dirbote Norvegijoje.
Kada pradėsite gauti pensijos išmokas?
Jūs galite pasirinkti kada Jums bus pradėta išmokėti pensija. Galite pasirinkti, kad Jums būtų pradėta išmokėti pensija nuo 62 m. jei turėjote dideles pajamas. Paprastai išmokama nuo 67 m.
Senatvės pensiją sudaro bazinė pensija, papildomoji pensija ir (arba)
speciali pašalpa pajamoms papildyti bei galimi su pajamomis siejami priedai už
vaikus ir sutuoktinį. Minimalus senatvės pensijos dydis priklauso nuo Jūsų
vedybinio statuso. Jei esate susituokę ar gyvenate kartu su partneriu,
minimalios pensijos dydį įtakos Jūsų sutuoktinio / sugyventinio pajamų ir
pensijos dydžiai.
Asmenys, per laikotarpį nuo 16 iki 66 metų įgiję trejų metų draudimo laikotarpį, turi teisę gauti bazinę pensiją. Bazinė pensija skiriama neatsižvelgiant į ankstesnes pajamas ar mokėtas įmokas. Tačiau visai bazinei pensijai gauti būtinas keturiasdešimties metų draudimo laikotarpis (t. y. gyvenamosios vietos reikalavimas), o jei draudimo laikotarpis trumpesnis, pensija proporcingai mažinama. Pasitikrinti, kiek pensijos gausite išėję į pensiją galite čia.
Nesusituokusio pensininko arba pensininko, kurio sutuoktinis nėra pensininkas pagal valstybinio draudimo sistemą, visa bazinė pensija yra lygi tų metų baziniam dydžiui BD. Pensininkas, kuris išlaiko ne pensinio amžiaus sutuoktinį (arba sugyventinį, su kuriuo anksčiau buvo susituokęs (-usi) ar su kuriuo turėjo vaikų), turi teisę gauti iki 50 % bazinės pensijos dydžio priedą, atsižvelgiant į pajamas, kitaip tariant, nustatytas su pajamomis siejamas reikalavimas.
Jei abu sutuoktiniai yra pensininkai, kiekvieno jų visa bazinė pensija lygi 85 % bazinio dydžio BD. Tokia pati sistema galioja kartu gyvenantiems asmenims, kurie anksčiau buvo susituokę ar kartu turėjo vaikų. Vaiką iki 18 metų išlaikantis senatvės pensijos gavėjas gali gauti iki 40 % bazinio dydžio BD priedą, tačiau šis priedas siejamas su pajamomis (t. y. nustatytas su pajamomis susijęs reikalavimas).
Prašymai skirti išmokas pagal valstybinio socialinio draudimo sistemą pateikiami socialinės apsaugos ir darbo ministerijai - NAV. Jei prašymas skirti išmoką atmetamas, skundas per nustatytas šešias savaites pateikiamas tarpininkaujančiai teritorinei draudimo tarnybai. Skundus dėl teritorinės draudimo tarnybos priimtų sprendimų nagrinėja aukštesnė instancija – Valstybinio draudimo administracija. Taip pat šis sprendimas per šešias savaites apeliacine tvarka gali būti apskundžiamas Valstybinio draudimo apeliaciniam teismui.
Daugiau informacijos anglų kalba rasite čia.
*Šaltinis: ec.europa.eu
Lietuvoje uždirbtos pensijos
Pirmas dalykas, kurį turėtų padaryti į Norvegiją išvykstantys pensininkai – įspėti „Sodrą“ apie išvykimą iš Lietuvos. Nors pildydami prašymą dėl valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo, būsimieji pensininkai įsipareigoja „Sodros“ skyriui per 10 dienų pranešti apie išvykimą gyventi į užsienį bei kitas pasikeitusias aplinkybes, kurios gali turėti įtakos pensijos mokėjimui, tačiau tik nedaugelis šį įsipareigojimą prisimena, kai susiruošia išvykti iš Lietuvos. Išvykstantis į kitą valstybę gyventi pensininkas „Sodros“ Užsienio išmokų tarnybai (UIT) arba „Sodros“ teritoriniam skyriui, kuris mokėjo pensiją, turėtų pateikti prašymą dėl pensijos mokėjimo tęsimo bei nurodyti tikslią gyvenamąją vietą kitoje valstybėje.
Bendros duomenų bazės, kuri leistų skirtingoms šalims dalintis informacija apie tai, ar žmogus kitoje valstybėje negauna pensijos, nėra. Todėl asmuo nuvykęs į kitą šalį turėtų gauti pažymą iš kompetentingos institucijos toje šalyje apie tai, kad jam nėra paskirta pensija už stažo laikotarpius, už kuriuos jam mokama pensija iš Lietuvos ir ją atsiųsti paštu UIT arba „Sodros“ teritoriniam skyriui. Asmeniui pageidaujant reikalingos pažymos iš asmens gyvenamosios valstybės kompetentingos įstaigos gali pareikalauti UIT, tačiau šiuo atveju procedūra užtruktų ilgiau – 3–4 mėnesius, kai pirmuoju atveju – apie 2 mėnesius.
Minėtame prašyme asmuo turėtų nurodyti ir asmeninės sąskaitos kredito įstaigoje rekvizitus. Jeigu pageidaujama gauti pensiją, pervedant ją į sąskaitą ne Lietuvos teritorijoje veikiančioje kredito įstaigoje, reikėtų nurodyti pageidaujamą pensijos mokėjimo periodiškumą (kiekvieną mėnesį, kartą per ketvirtį, kartą per pusmetį arba vieną kartą per metus), kredito įstaigos pavadinimą, tarptautinį banko kodą (BIC) ir sąskaitą tarptautiniu IBAN formatu.
„Jeigu į kitas valstybes išvykstantys žmonės, kuriems Lietuvoje yra paskirta pensija, nesilaiko šios tvarkos, vėliau gali patirti papildomų rūpesčių ir nerimo dėl pensijos. Vos tik asmuo deklaruoja išvykimą į kitą valstybę, duomenys apie tai yra perduodami „Sodrai“, o pensijos mokėjimas sustabdomas“, – įspėjo Saulius Jakimčius, UIT direktorius.
Pensijos mokėjimas gali būti atnaujintas asmeniui pateikus „Sodrai“ jau minėtą pažymą iš gyvenamosios vietos valstybės kompetentingos institucijos bei prašymą dėl pensijos mokėjimo atnaujinimo. Taip pat būtina nurodyti asmeninę sąskaitą kredito įstaigoje, į kurią jam būtų pervedama pensija, kredito įstaigos rekvizitus bei pensijos mokėjimo periodiškumą. Kreiptis dėl pensijos mokėjimo atnaujinimo galima ir per gyvenamosios vietos kompetentingą įstaigą. Šiuo atveju, kompetentinga įstaiga UIT pateiks visus duomenis apie besikreipiantį asmenį ir pažymos bei kredito įstaigos rekvizitų pateikti nereikės.
Asmeniui, kuriam pensijos mokėjimas laikinai buvo sustabdytas dėl to, kad laiku nepateikė informacijos apie išvykimą gyventi į užsienį bei kitas pasikeitusias aplinkybes, kurios gali turėti įtakos pensijos mokėjimui, pateikus visą reikalingą informaciją, išmokama pensijos nepriemoka už tą laikotarpį, kai jos mokėjimas buvo sustabdytas.
Ta pati tvarka taikoma ir netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijų gavėjams.
Pranešimas apie išvykimą iš Lietuvos
Apie išvykimą gyventi į užsienį per 10 dienų reikia pranešti „Sodros“ skyriui, mokančiam Jums pensiją. „Sodros“ Užsienio išmokų tarnybai (tiesiogiai, per „Sodros“ teritorinį skyrių arba per gyvenamosios vietos valstybės kompetentingą įstaigą) reikia pateikti:- prašymą tęsti pensijos mokėjimą, nurodant tikslią gyvenamąją vietą kitoje valstybėje;
- pažymą iš gyvenamosios vietos valstybės kompetentingos įstaigos, jog toje valstybėje nepaskirta pensija už stažo laikotarpius, už kuriuos gaunama pensija iš Lietuvos (tokią pažymą (informaciją), asmeniui pageidaujant, gali gauti pati „Sodros“ Užsienio išmokų tarnyba);
- nurodyti asmeninės sąskaitos kredito įstaigoje (veikiančios Lietuvos, kitos ES valstybės narės, EEE valstybės arba Šveicarijos teritorijoje) rekvizitus. Jeigu pageidaujama gauti pensiją, pervedant ją į sąskaitą ne Lietuvos teritorijoje veikiančioje kredito įstaigoje, reikia nurodyti pageidaujamą pensijos mokėjimo periodiškumą (kiekvieną mėnesį, kartą per ketvirtį, kartą per pusmetį arba vieną kartą per metus), taip pat nurodyti kredito įstaigos pavadinimą, adresą, tarptautinį banko kodą (BIC) ir sąskaitą tarptautiniu IBAN formatu.
„Sodros“ Užsienio išmokų tarnyba
Adresas: Kalvarijų g. 147, LT-08221 Vilnius
Telefonas: (+370 5) 274 03 07
Faksas: (+370 5) 213 66 71
E-paštas:
Kodas: 188735972
Darbo laikas: I-IV 8.00-17.00 val., V 8.00-15.45 val., pietų pertrauka 12.00-12.45 val.
Klientų prašymų priėmimo laikas: I, III ir V 8.00-17.00 val., II ir IV 8.00-18.00 val. be pietų pertraukos
.„Sodros“ Komunikacijos ir tarptautinių ryšių skyrius, tel. 8 5 273 45 12, sodrainfo@sodra.lt
*Šaltinis:sodra.lt
Jūsų klausimas apie pensijos kaupimą
Būtų tikrai įdomu sužinoti, ar pvz.: Norvegijoje padirbus X metų galima būtų gauti pensijos pašalpą, ir ypač mums aktualus klausimas - kiek minimaliai metų? Kokios tam sąlygos ir ar gautume išėję į pensiją?
Norvegijoje esantys asmenys, kurie čia dirba legaliai ir moka mokesčius, registruojami Norvegijos soc. draudimo sistemoje.
Pensijų taškai imami kauptis po to, kai Norvegijoje išdirbote ir mokėjote mokesčius trejus metus.
Išvykus iš Norvegijos galite dirbti kitoje ES šalyje ir kaupti pensijas.
Kai asmeniui sukanka šiuo metu nustatytas pensinis amžius (Norvegijoje jis dabar yra 67 metai, bet gali keistis), turite kreiptis į tos šalies, kurioje tuo metu gyvensite, socialinio draudimo sistemą (Lietuvoje SODRA) ir pretenduoti į sentavės pensijos išmokas iš tų ES šalių, kuriose gyvenote, dirbote ir mokėjote mokesčius. Reikės pateikti tai įrodančius dokumentus.
Pensijinės išmokos dydis bus apskačiuotas pagal kiekvienoje šalyje, (t.p.Norvegijoje) išdirbtų metų skaičių ir gautą užmokestį / sumokėtus mokesčius.
Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad ši sistema yra dabar, tačiau laikui bėgant įstatymai ir pensijų tvarka gali keistis.
Daugiau informacijos https://www.nav.no/Pensjon
Į visus klausimus atsako:
Daina Bogdanienė
Darbo inspekcijos ir Paslaugų centro užsieniečiams konsultantė
Naujienos | 27. spalio - Filmas „Laikinai jūsų“
„Pagalba Norvegijoje“ buhalterinė apskaita pristato tikrų įvykių įkvėptą filmą „Laikinai Jūsų“.
Tyzeris: laikinai-jusu-2023-teaser-nuo-lapkricio-24-d_05fcd2d874.mp4 „Laikinai Jūsų“ – tikrais faktais
paremto Kanados lietuvio Antano Šileikos romano bestselerio ekranizacija. Tai –
ne tik brangiausias lietuvių gamybos metų filmas, tačiau ir vienas techniškai
sudėtingiausių: dalis detektyve regimų istorinių lokacijų buvo atkurtos
virtualioje aplinkoje, nes iki šių dienų jų nėra išlikusių. Komfortas akims –
laikmečio estetika, autentiški kostiumai ir įtraukiantis atmosferinis laukas,
kuriame entuziastingai daužomi ir biliardo rutuliai, ir gyvenimai. 1920-ųjų Kaunas, laikinoji
sostinė. Vos prieš du metus nepriklausomybę atgavusi jauna valstybė Lietuva
siekia išlikti gyva grobuoniškame Europos žemėlapyje. Jos naujoji istorija
kuriama paprastomis rankomis, kurios kepa spurgas, krauna kontrabandos vagonus,
kelia taures legendiniame „Metropolyje“, pasirašo slaptus dokumentus, užtaiso
ginklą ar fotoaparatą, liudijantį ne tik laikmečio salonų puošnumą, bet ir
pogrindžio žiaurumą. Buvęs caro kontržvalgybos agentas Justas Adamonis grįžta į Kauną, tikėdamasis pamiršti kraupią praeitį. Tačiau buvusių šnipų nebūna. Jis gauna naują užduotį paslapčių, korupcijos ir išdavysčių ersmelktame Kaune, kuriame niekuo negali
pasitikėti. Slaptasis agentas Adamonis jau patyręs pasirinkimo tarp meilės ir
pareigos skausmą, bet likimas ir vėl apnuogina jo silpnybę, kai periferijoje
pasirodo vitališka antros eilės pusseserė Lilė. Lipdamas
ant kulnų grėsmę keliančiam priešui, jis vis gyliau grimsta į asmeninę dramą. Žanras: Istorinė drama, detektyvas Sukurta: Lietuva Režisierius: Ramūnas Rudokas Vaidina: : Simonas Storpirštis, Justina Nemanytė, Dainius Kazlauskas, Agnė Šataitė, Ramūnas Rudokas, Nerijus Gadliauskas, Šarūnas Datenis, Karolis Kasperavičius, Akvilė Žirgulytė ir kiti
Kino teatruose nuo: 2023/11/24 Trukmė: 1h 30 min Cenzas: N-18 Kalba: lietuvių, be anglų kalbos subtitrų |