Sniedzam dažus padomus, kā vieglāk pielāgoties Norvēģijas apstākļiem.
Atrodiet norvēģu draugus
Ierodoties svešā valstī, sākumā draudzējamies ar saviem tautiešiem un ārzemniekiem, taču, kad atradīsiet norvēģu draugus, būs vieglāk integrēties šīs valsts dzīvē. Runā, ka ziemeļnieki ir gluži kā termoss: ārēji cieti un auksti, savukārt iekšpusē – maigi un silti.
Iemācieties norvēģu valodu
Iemācīties norvēģu valodu var būt pagrūti, jo īpaši, ja uz šo valsti dodaties tikai uz gadu, taču valodas mācēšana izmainīs norvēģu viedokli par Jums un palīdzēs vieglāk integrēties sabiedrībā. Tūkstoš jūdžu ceļojumus sākas no pirmā soļa, savukārt valodas iemācīšanās no vārda “Sveiki” – Hei.
Godīgi maksājiet nodokļus
Nodokļu politika Norvēģijā – ļoti stingra, taču iedzīvotāju ar prieku tos maksā, jo saprot, ka ar šo naudu tiek finansētas slimnīcas, skolas un tiek ierīkoti ceļi. Katru gadu marta-aprīļa mēnešos katrs darbinieks Norvēģijā saņem deklarāciju Selvangivelse par saņemtajiem ienākumiem un samaksā nodokļus. Deklarāciju var saņemt arī angļu valodā, tikai vajadzēs pārbaudīt deklarācijā sniegtos skaitļus.
Piedalieties talkās
Norvēģijā diezgan bieži tiek rīkotas talkas dugnad. Talku laikā, tāpat kā Lietuvā, tiek sakārtota apkārtējā vide, tiek krāsotas vai salabotas celtnes. Talkās piedalīties nav obligāts pienākums, taču, veltot savu laiku talkai, parādīsiet, ka Jūs rūpējaties par sabiedrību, kurā dzīvojat, tāpat varēsiet iegūt jaunus paziņas.
Pagaršojiet vietējos ēdienus
Tradicionālais norvēģu ēdiens var Jums negaršot, taču vismaz vienu reizi var pagaršot kādu jaunu ēdienu. Garšas receptoriem jaunas izjūtas sniegs kazas piena siers brunost, zaļās zivs ēdiens rakfisk vai cepta aitas galva smalahove. Protams, neaizmirstiet arī par garšīgāku tradicionālo ēdienu – saldētu picu „Grandiosa“.
Esiet optimists
Lietuvieši bieži mēdz sūdzēties par rūgtu dzīvi, taču norvēģiem tas nav pieņemamai. Viņu pasaules uzskatu ļoti labi atspoguļo teiciens, ka neeksistē slikts laiks, ir tikai nepiemērots apģērbs. Ja Jūs nomoka kāda problēma, ziniet, ka tai ir atrodams risinājums. Nepieciešams tikai rīkoties. Esiet optimists un turpiniet iesākto.
Nelepojieties
Norvēģijā tiek plaši atzīta vienlīdzība, tādēļ, stāstot, ka esat ļoti gudrs, strādīgs vai zinošs, parādīs, ka uzskatāt sevi labāku par citiem. No tā vajadzētu izvairīties. Pieticība cilvēku izdaiļo.
Aizejiet uz bāru
Norvēģi visu darba nedēļu pavada bez alkoholiskajiem dzērieniem, taču nedēļas nogalēs aiziet uz bāru un izklaidējas. Ja vēlaties gūt jaunus paziņas un atrast jaunus draugus, aizejiet ar viņiem iedzert alu vai nedaudz pasvinēt. Taisnību sakot, vajadzētu zināt, ko var sagaidīt no norvēģa, kas ir piedzēries.
Paceļojiet
Norvēģija ir neparasti skaista valsts, pilna ar apmeklējamām vietām. Tajā ir vērts aplūkot lieliskos fjordus, paceļot pa Troļļu kāpnēm un apmeklēt stavkirkes – vienīgā Ziemeļeiropā saglabājusies koka dēlīšu baznīca.
Norvēģija – tā ir ļoti skaista un dārga valsts, uz kuru strādāt un dzīvot dodas ļoti daudz lietuvieši. Iespējams, ka Jūs ziemeļvalstī nepaliksiet uz visu atlikušo dzīvi, bet mēs ceram, ka šie padomi kaut nedaudz atvieglinātu Jūsu likteni. Vēlam veiksmi!
Avots: http://norvegu24.lt/