Imigrācijas noteikumi
No 2010. gada 1. janvāra Norvēģijā ir spēkā jauni imigrācijas noteikumi. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem Jums nebūs jāprasa uzturēšanās atļauja ‒ pietiks ar reģistrēšanos. Pēc reģistrēšanās varēsiet valstī dzīvot trīs mēnešus. Ja izbraucat no valsts pēc šī termiņa vai tā laikā, jaunās vizītes ilgumu sāk skaitīt no jauna. Ja trīs mēnešus dzīvojat Norvēģijā nereģistrējoties, pēc šī termiņa beigām Jums jāatstāj valsts.
Visiem, kas plāno palikt Norvēģijā ilgāk kā 3 mēnešus, jāreģistrējas. ES pilsoņiem ir tiesības Norvēģijā strādāt, studēt, dzīvot.
Reģistrējieties interneta adresē https://selfservice.udi.no/, izprintējiet reģistrācijas dokumentu, pēc tam dodieties uz Ārvalstu darba ņēmēju apkalpošanas centru (SUA) vai policiju (Politi) noteiktajā laikā. Zemāk nosaukti nepieciešamie dokumenti, kurus iesniegsiet, ierodoties SUA vai policijā.
Personu grupa |
Nepieciešamie dokumenti * |
Darbinieki |
· Darba līgums, nav obligāti pilnai darba dienai, un atbilstošs noteiktajiem nodokļu tarifiem, · RD-1209BE forma, kuru var atrast internetā: skatteetaten.no. |
Individuālo uzņēmumu īpašnieki |
· Izziņa no Publisko reģistru centra, · Komercdarbības pierādījumi (līgumi ar klientiem, grāmatvedības dokumenti u. c.). |
Pakalpojumu sniedzēji (kurus atsūtījis Latvijas uzņēmums) |
· Darba līgums, kurā norādīts darba uzdevums, tā ilgums, darba vieta, kura ir Latvijas uzņēmums. |
Personas, kurām ir pietiekami daudz līdzekļu dzīvošanai valstī |
· Pierādījumi, ka personai ir pietiekami daudz līdzekļu dzīvošanai Norvēģijā, piem.: izraksti no bankas, ienākumu pierādījumi. |
Ģimenes locekļi**: |
· Personas, pie kuras migrē, atļauja dzīvot, · Dokumenti, kuri pierāda radniecību. |
* Visos gadījumos tiek prasīts personu apliecinošs dokuments – pase vai ID karte un reģistrācijas internetā dokuments.
** Par ģimenes locekļiem tiek uzskatīti laulātie, dzīvesbiedri (vismaz divus gadus dzīvo kopā), bērni līdz 21 gada vecumam un ģimenes locekļi.
Reģistrācija, ja plānojat dzīvot valstī ilgāk par trim mēnešiem
Eiropas Savienības pilsoņiem, kuri vēlas dzīvot Norvēģijā ilgāk par trīs mēnešiem, obligāti jāreģistrējas policijā vai Ārvalstu darba ņēmēju apkalpošanas centros (SUA). Vispirms reģistrējieties internetā, adrese: https://selfservice.udi.no/, pēc tam jāierodas tuvākajā policijas nodaļā vai pakalpojumu centrā ārvalstniekiem. Pēc reģistrēšanās saņemsiet reģistrācijas apliecību, kuru nevajadzēs pagarināt.
Detalizētāku informāciju angļu valodā varat lejupielādēt šeit .
Ja meklējat darbu
Ja ierodaties valstī meklēt darbu, pakalpojumu centrā ārvalstniekiem vai policijā Jums obligāti jāreģistrējas kā darba meklētājam. Tas jāizdara ne vēlāk kā trīs mēnešu laikā no ierašanās Norvēģijā. Tādā veidā varēsiet dzīvot Norvēģijā 6 mēnešus.
Vispirms reģistrējieties kā darba meklētājs internetā https://selfservice.udi.no/, izprintējiet reģistrācijas internetā dokumentu. Tad ejiet uz tuvāko policijas nodaļu vai pakalpojumu centru ārvalstniekiem (SUA), ja tāds ir Jūsu pilsētā http://www.sua.no/. Bet tik reģistrācijas internetu nepietiek, Jums personiski j[L 1] āstādās priekšā valsts ierēdņiem. Ierēdņi izanalizēs un pārbaudīs Jūsu sniegto informāciju. Policija pieņems nepārsūdzamu lēmumu un vai nu atļaus Jums reģistrēties, vai arī neatļaus. Ejot uz policiju vai SUA, ņemiet sev līdzi personu apliecinošu dokumentu, reģistrācijas internetā dokumentu un informējiet, ka meklējat darbu.
Reģistrācija Jums neko nemaksās. Ja būsiet līdzi paņēmis visus nepieciešamos dokumentus, tiksiet reģistrēts uzreiz pēc policijas vai SUA biroja apmeklējuma. Pa pastu saņemsiet reģistrācijas apliecību.
Ja sešu mēnešu laikā neatrodat darbu Norvēģijā, Jums obligāti vēlreiz jāsazinās ar policiju vai SUA. Jums tiks pagarināta reģistrācija kā darba meklētājam, ja pierādīsiet, ka Jums ir iespējas atrast darbu tuvākajā laikā.
Deportācija. Tā draud personām, kuras imigrācijas dienestam sniegušas kļūdainu informāciju, lai saņemtu reģistrācijas apliecību. Ja uzturēšanās atļauja tiek atsaukta, ieteicams doties prom no Norvēģijas pēc iespējas ātrāk. Atstāt valsti vajadzēs arī tām personām, kuras pārkāps Imigrācijas likumu vai izdarīs noziegumu.
Pēc piecu gadu dzīves Norvēģijā Jūs varat lūgt, lai Jums izdod pastāvīgo uzturēšanās atļauju.
Vairāk informācijas meklējiet www.udi.no, https://selfservice.udi.no/, http://www.sua.no/
Jautājums par reģistrāciju UDI sistēmā no lasītājas:
Sveiki, mēģinu piereģistrēties UDI sistēmā, taču man neizdodas, rāda, ka reģistrēts, taču uz e‑pastu nekāda ziņa neatnāk, ko tādā gadījumā darīt?
Reģistrācija Norvēģijā ir veicama šādi:
Vispirms jāreģistrējas elektroniski šajā mājaslapā: https://selfservice.udi.no/.
Jānorāda pamatojums Jūsu reģistrācijai Norvēģijā – darbs, studijas, ģimenes imigrācija u. c.
Ja elektroniskā Jūsu reģistrācija jau ir veikta iepriekš, tas nenozīmē, ka esat Norvēģijā reģistrēts kā imigrants, Jums jāreģistrējas līdz galam un jāsaņem reģistrācijas apliecība, ierodoties policijā personīgi.
Jāpiesaka konkrēts laiks, kad ieradīsieties policijā (book the appointment).
Jums jāizvēlas portālā esošajā kalendārā datums un laiks[L 2] , kad ieradīsieties policijā galīgajai reģistrācijai.
ĻOTI SVARĪGI:
• Izvēlieties policijas nodaļu, kurā plānojat ierasties
• Noklikšķiniet 2 reizes labo peles taustiņu, kad izvēlaties datumu/stundu. Tikai tad datums un laiks Jūsu apmeklējumam policijā tiks fiksēts un policija Jūs iekļaus sarakstā.
• Nekavējiet un obligāti ierodieties, jo neierašanās gadījumā vajadzēs reģistrēties no jauna.
Uz policiju atnesiet savu pasi vai ID karti (Latvijas) un darbā līgumu vai citus nepieciešamos dokumentus.
Policija Jūs piereģistrēs un izdos reģistrācijas apliecību (registreringsbevis).
Ja visu izdarāt, kā norādīts, taču uz savu e‑pastu nesaņemat norādi par turpmāko reģistrāciju, varat ierasties Ārvalstu darba ņēmēju apkalpošanas centrā ( www.sua.no ) personīgi. Policijas informācijas nodaļa Oslo Ārvalstu darba ņēmēju apkalpošanas centrā strādā katru dienu no plkst. 09.00 līdz 12.00.
Papildu informāciju atradīsiet www.nyinorge.no, www.udi.no,
http://www.iom.no/Lithuanian/files/NAUJOKAS%20NORVEGIJOJE%20Daina%20B.pdf
Jautājums par reģistrāciju, ierodoties strādāt uz laiku
Vai Norvēģijā ir derīga personas apliecība vai arī nepieciešama pase?
Cik saprotu, reģistrēties vajag, pat ja ierodos strādāt uz pārbaudes laiku (piem., saņemu piedāvājumu no Norvēģijas uzņēmuma ierasties pastrādāt 1 mēnesi)? Vai tādā gadījumā ir nepieciešams atvērt jaunu bankas kontu Norvēģijā vai arī der tas, kurš man ir Latvijā (Swedbank). Vai tādā gadījumā ir nepieciešams izņemt Norvēģijas personas kodu (D - nr. vai ID - nr.) un nodokļu kartiņu – Skattekort?
Atbilde
Sveicināti,
Norvēģijā ir derīga gan personas apliecība, gan Latvijas pase. Tie ir dokumenti, kuri līdzvērtīgi pierāda Jūsu identitāti.
Ja strādājat tikai vienu mēnesi, Norvēģijā nav obligāti jāreģistrējas policijā, taču obligāti jāreģistrējas nodokļu dienestā (norv. Skatteetaten), aizpildot iesniegumu nodokļu kartiņas saņemšanai. Jums jāiesniedz savs darba līgums un personu apliecinošs dokuments. Jūs tiksiet reģistrēts Norvēģijas nodokļu sistēmā un saņemsiet pagaidu personas kodu (D-nummer).
Ja strādājat ilgāk par trim mēnešiem, Jums jāreģistrējas policijā.
Kad esat saņēmis personas kodu Norvēģijā, varat vai nu atvērt kontu kādā no Norvēģijas bankām, vai alga Jums var tikt pārskaitīta uz Latvijas kontu.
Uz Jūsu jautājumiem atbildēja:
Daina Bogdaniene, Mobil: + 47 912 47 675. daina.bogdaniene@arbeidstilsynet.no
Ārvalstu darba ņēmēju Norvēģijā apkalpošanas centrs http://www.sua.no
[L 1]Jāiepazīstina ar sevi
[L 2]laiks