Viduriniaisias amžiais Europoje vyravo romantikos bei gotikos stiliai, pagimdę akmeninių bažnytinių šedevrų. Norvegijoje panašios technikos buvo naudojamos ne akmeniui, o medžiui apdirbti. Vikingų laikais ištobulinta valčių bei namų statyba leido derinti medžio apdailą, tradicijas ir meną. Aukščiausia šios samplaikos viršūnė - stavkirke - medžio šulų bažnyčia.
Medžio šulų bažnyčios yra itin svarbi Norvegijos architektūrinio paveldo dalis. Manoma, kad viduramžiais jų buvo per tūkstantį ar du, o dabar likę vos 28, kurių seniausioji, Urnes bažnyčia, yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Urnes bažnyčia, esanti netoli Sognės fjordo, buvo pastatyta maždaug 1130-1150 metais. Ji buvo suręsta turtingos šeimos užsakymu. Maldos namus statę meistrai sekė architektūros madas Europoje bei perkėlė jas iš akmens į medį. Bažnyčios interjeras yra turtingai dekoruotas briedžių bei balandžių motyvais,
papuoštas kentaurais bei drakonais. Toks dekoro stilius žinomas Urnes vardu.
Pati didžiausia medžio šulų bažnyčia, pastatyta 1225-1250 m., yra Heddal mieste. Ji yra ne tik medienos architektūros stebuklas, bet ir veikiantys maldos namai krikščionims. Ant sienose išgraviruoti raštai byloja, kad bažnyčia dedikuojama Mergelei Marijai.
Stavkirkės pavadinimas kylo iš norvegiško žodžio stav, reiškiančio medinį stulpą. Bažnyčios konstrukcijos metodas: statinio kampuose įleidžiami mediniai šulai, iš jų išvedamos horizontalios sijos, besiremiančios į medinį karkasą. Bažnyčių dekoras buvo unikalus krikščioniškų bei vikingų motyvų mišinys su daugybe raižinių.
Norvegija yra vienintelė šalis šiaurės Europoje, kurioje vis dar išlikusios viduramžiais pastatytos medinės bažnyčios. Jos atspindi unikalų medžio apdirbimo meną bei krikščioniškų ir vikingų motyvų samplaiką. Atostogaujant netoliese – tiesiog būtina jas aplankyti.
Šaltinis: http://norvegu24.lt/
Naujienos | 26. kovo - Man viskas gerai |