
Pagal senovės norvegų sagas, Oslas įkurtas apie 1048 m. Norvegijos karaliaus Haraldo III-ojo. Neseniai daryti archeologiniai tyrinėjimai nustatė, kad prieš 1000 m. čia buvo krikščioniškų kapų, o tai reiškia, kad buvo ir ankstesnė miesto tipo gyvenvietė. Dėl to 2000 m. Oslas šventė savo tūkstantmetį.Miesto vardo kilmė yra gana neaiški. Jei “-lo” beveik neginčytinai reiškia “uostas”, “os” gali turėti keletą reikšmių susijusių su senovės norvegų panteonu, upės žiotimis arba kalvos papėde.
Oslas šalies sostine laikomas nuo karaliaus Hakono V-ojo (1299-1319), kuris buvo pirmasis karalius, nuolat gyvenęs mieste, valdymo. Jis taip pat pastatė Akerhuso tvirtovę. Po šimtmečio Norvegija tapo silpnesniąja personalinės unijos su Danija dalimi ir Oslo reikšmė sumažėjo iki provincijos administracinio centro, o karaliai nuolat rezidavo Kopenhagoje.Tai, kad Oslo universitetas įkurtas tik 1811 m., turėjo neigiamų pasekmių norvegų nacijos vystymuisi.
1624 m. miestą sunaikino gaisras ir jį priešingoje įlankos pusėje, prie Akerhuso forto, atstatė karalius Kristijonas IV-asis, kuris suteikė miestui naują Kristianijos pavadinimą.Ankstesnis miesto vardas Oslas grąžintas 1925 m. Gerokai iki to laiko Kristianija ėmė įgauti Norvegijos prekybos ir kultūros centro statusą.1814 m. Kristianija vėl tapo tikra sostine, kai buvo nutraukta unija su Danija. XIX a. pastatyta daugybė miesto architektūrinių įžymybių, įskaitant Karališkuosius rūmus (1825–1848), Stortingo (parlamento) pastatą (1861–1866), Oslo universitetą, Nacionalinį teatrą ir Oslo vertybinių popierių biržą. Tarp pasaulinio garso menininkų, gyvenusių mieste tuo laikotarpiu yra Henrikas Ibsenas, Edvardas Munkas, Knutas Hamsunas ir Sigrid Undset (pastarieji du apdovanoti Nobelio literatūros premija).1850 m. Oslas pralenkė Bergeną ir tapo didžiausiu pagal gyventojų skaičių šalies miestu.1924 m. miestui suteiktas Oslo vardas.
Kaip žinia, Norvegijos sostinė – patraukliausias šalies taškas margaspalviam imigrantų mišiniui, siekiančiam įsitvirtinti jame.Beje, 2010 metais jis išrinktas brangiausiu miestu pasaulyje.Tačiau, anot tyrimų, ir atlyginimai jame – vieni didžiausių.
Šaltinis: http://norvegu24.lt/
Naujienos | 15. February - Vedybos, Skyrybos ir Barsukas
"Pagalba Norvegijoje" pristato komediją apie vyrų ir moterų santykius "Vedybos, skyrybos ir Barsukas" Norvegijoje nuo kovo 8 d.!
Patiks, jei patiko: „Išsiskyrimas”, „Kaip pavogti žmoną“ ir jei bent kartą galvojote apie skyrybas su antrąja puse. Vieną dieną, lygiai per pat jo gimtadienį, ką ten gimtadienį – garbingą 40-ąjį jubiliejų Girių (aktorius Povilas Laurinkus) ištinka tikras šokas: mylima žmona Skaistė (akt. Akvilė Žirgulytė) pareiškia, kad jį palieka ir išeina pas kitą vyrą. Girius puola į didžiulę depresiją iš kurios, regis, jam taip ir nepavyks išsikapstyti. Viskas pasikeičia, kai Giriaus telefonas netikėtai įgyja stebuklingų galių. Nuo šiol, pasidaręs asmenukę su bet kokia mergina, vyras gali nusikelti į ateitį ir iš karto sužinoti, koks būtų jų bendras gyvenimas. Atrodo, kad visos Giriaus problemos dabar išsispręs ir jis pagaliau ras moterį, su kuria galės nugyventi visą likusį gyvenimą. Tačiau kuo toliau, tuo labiau jis ima abejoti ar stebuklingi prietaisai ir ateities numatymas gali padėti perprasti sudėtingus žmonių tarpusavio santykius. Ar gali būti taip, kad šeimos laimė slypi – ne nuolatinėje idealaus partnerio paieškoje, o dėmesys ir pastangos, siekiant išlaikyti šalia jau esantį artimą žmogų? Išsiskirti tikrai paprasta, o Jūs pabandykite nesiskirti. Žanras: Komedija Sukurta: Lietuva Trukmė: 1h 15 min Cenzas: Žiūrovams nuo 18 metų Kalba: Lietuvių kalba be angliškų subtitrų. Video anonsas: https://youtu.be/uAsjN3mZNtk
|